Haberler  »  Fuar İzmir’in İlk Kongresi Başarıyla Sona Erdi

Fuar İzmir’in İlk Kongresi Başarıyla Sona Erdi

Fuar İzmir’in İlk Kongresi Başarıyla Sona Erdi
 
Fuar İzmir’in ilk kongresi 3. Uluslararası Sürdürülebilir Su Kongresi başarıyla sona erdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ ve İZSU Genel Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen kongre, 8 ve 9 Ekim tarihlerinde gerçekleştirildi. Kongre; Fuar İzmir’in D holü Oditoryum, A, B, C ve D holleri seminer salonları ile D holü görüşme salonunda düzenlendi.
 
Türkiye Belediyeler Birliği “KEBB Mevzuat Bilgilendirme” ve Ege Belediyeler Birliği toplantıları ile Türk-Macar Su Çalışma Grubu’nun ilk toplantısının gerçekleştirildiği 3. Uluslararası Sürdürülebilir Su Kongresi’nde; 10 ülkeden 70’den fazla konuşmacı yer aldı ve 75 bildiri sunuldu.
 
12 farklı oturumda gerçekleştirilen kongrede; “Sürdürülebilir Atık Yönetimi” paneli düzenlendi. Prof. Dr. Adnan Akyarlı’nın oturum başkanlığında; düzenlenen panel, D holü Oditoryum’da organize edildi.
 
“Sürdürülebilir Atık Yönetimi” panelinde; Eskişehir Su ve Kanalizasyon İdaresi (ESKİ) Genel Müdürü Osman Nuri Özcan, Eskişehir’in elektronik sayaç sunumunu yaptı. Özcan, elektronik sayacın Eskişehir, İzmir, İstanbul ve Ankara’da uygulanan bir ölçek sistemi olduğuna değindi. 2000 yılından beri su saatlerini kendilerinin ürettiklerini söyleyen Özcan,  yeni tip elektronik sayaçta temassız sisteme geçmek istediklerini dile getirdi.
 
İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) Genel Müdür Yardımcısı Alişan Koyuncu, “Ülkemizin su kanalizasyon idareleri olarak sunduğumuz her hizmetin kalitesini yükseltmek, verimliliğimizi artırmak, maliyetleri düşürmek için alanımızdaki yeni uygulamaları dünya ölçeğinde takip ediyoruz. Rüzgâr türbini inşa ederek ihtiyaç duyduğumuz enerjiyi kendimiz üreteceğiz” dedi.
 
Yüzülebilir körfez ve büyük kanal projesini hakkında bilgiler veren İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi (İZSU) Genel Müdür Yardımcısı Gülay Demircioğlu, abonesi oldukları 1,5 milyon İzmirliye farklı yerlerden su getirdiklerini söyledi.  Demircioğlu, “188 milyon metreküp su üretiyoruz, suyu yer üstü barajlarımızdan temin ediyoruz. Tüm kuyularda arıtma tesislerimiz mevcut. Su havzalarımızı, özellikle kırsal kesimlerde güneş enerjisi ile klorlama yapıyoruz. Yüzülebilir körfez ve büyük kanal projesini başlattık” diye konuştu.
 
Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi (TESKİ) Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, TESKİ’nin giderlerinde toplam %35 tasarruf sağlayacak Su Scadası kurulduğunu vurguladı. Başa, “Bu sistem sayesinde arızalara hızlı müdahale edile bilinecek, önleyici bakım yapıla bilinecek, kayıp-kaçak takibi sağlanacak, su, enerji ve işgücü tasarrufu sağlanacak, planlama, organizasyon ve yönetim kolaylaştırılacak, su kaynaklarının verimli kullanımı sağlanacaktır” diye söyledi.
 
Cuma günü sona eren kongre katılımcılarına bugün İZSU körfez dip tarama, temizleme, atık su arıtma vb. faaliyetlerinin anlatılacağı gezi de organize edildi.


Haberler